Race Results

July 14, 2018 ~ Unofficial Results

Round 1
Round 1

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

round 1 results 2018 (1)

Round 2 A

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

2018 sdbf races – R2 A

 

Round 2 B

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

2018 sdbf results – R2 B

 

Round 2 C

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

2018 sdbf results – R2 C

 

 

Round 3A

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

2018 sdbf results – R3 A

Round 3B

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

2018 sdbf results – R3 B

Round 3C

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

2018 sdbf results – R3C

Rankings

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

Team #Team NameRound 1 TimeRound Time 2Round 3 TimeAverage TimeRanking
33Team Alo - Areata2:07.932:05.342:05.272:06 .21
22Glencore Ore Slaves2:16.962:15.732:13.702:15 .52
4JLR Jets2:18.252:16.332:12.562:15 .73
21Hatch Wacky Paddlers2:20.342:17.192:13.722:17 .14
29Breath of Fresh AER2:23.372:21.752:19.342:21 .55
19FCR Sinking Fund2:26.252:20.592:17.912:21 .66
3Komatsu Mining Corp.2:25.022:22.312:19.862:22 .47
2Micado02:23.52:22.552:21.412:22 .58
26Team Alo - Totalis02:24.12:26.082:22.322:24 .29
45SCC Phoenix2:27.112:24.222:24.042:25 .110
17TD Bank2:28.932:26.062:22.062:25 .711
14DiBrina Diamonds02:30.72:26.392:21.262:26 .112
35Team Alo - Sudbury2:32.532:27.562:23.452:27 .813
28Fear.Less.2:33.102:27.602:25.382:28 .714
20Noojmowin Teg Health Center2:31.842:28.722:29.012:29 .915
32Team Alo - Universalis2:33.012:31.602:26.932:30 .516
24Weaver Simmons2:35.282:29.592:28.422:31 .117
10Greater Sudbury Five-02:31.912:30.122:32.912:31 .618
6Paddle Your Assets2:40.462:30.102:30.292:33 .619
5Optimum Health Center2:33.242:35.152:33.042:33 .820
11Papertown Paddlers02:23.82:49.892:28.522:34 .121
27Newcap Stingrays02:36.72:36.922:34.482:36 .022
15AWESOME NOSM2:36.492:36.332:36.092:36 .323
39CTV Blazing Paddles02:38.72:43.172:32.602:38 .124
25GSHC Wellness2:43.522:36.432:35.642:38 .525
13NORCAT2:40.392:39.422:36.842:38 .926
16Pioneer Pirates2:29.512:57.392:31.042:39 .327
43C.R.A.zy Paddlers (2)2:43.652:38.582:36.402:39 .528
41Oar We There Yet2:45.952:37.542:37.342:40 .329
37Spectrum Splashers2:47.832:37.802:36.782:40 .830
40Warriors of Hope2:42.302:38.292:42.842:41 .131
8CHANO Golden Dragon2:50.052:38.552:35.262:41 .332
12Eastlink Easy Riders2:45.712:37.742:48.932:44 .133
42C.R.A.zy Paddlers2:55.392:44.072:36.062:45 .234
18Caring Beyond The Moment2:31.223:19.392:39.352:50 .035
36Maison McCulloch Hospice03:01.72:53.392:46.502:53 .936
31NOSM SCRUBS03:45.42:31.422:28.492:55 .137
44Big Brothers Big Sisters02:56.93:00.062:53.682:56 .938
1Eager Beavers02:57.22:58.662:57.672:57 .839
9Gwekwaadziwin5:00.05:00.05:00.05:00 .040

Division Winners

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

DivisionTeam #Team NameRound 3 Time
936Maison McCulloch Hospice2:46.50
88CHANO Golden Dragon2:35.26
731NOSM SCRUBS2:28.49
639CTV Blazing Paddles2:32.60
532Team Alo - Universalis2:26.93
46Paddle Your Assets2:23.45
314DiBrina Diamonds2:21.26
229Breath of Fresh AER2:19.34
133Team Alo - Areata2:05.27
Division 1 Medal Winners
3rd place22Glencore Ore Slaves
2nd place4JLR Jets
3rd place33Team Alo - Areata

Challenge Series Winners

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

Team #Team NameAwardTime
45SCC PhoenixCommunity Cup02:27.1
4JLR JetsCorporate Cup02:18.3
18Caring Beyond The MomentHealth Services Cup02:31.2
10Greater Sudbury Five-0Mayor's Cup02:31.9
15AWESOME NOSMEducation Cup02:36.5
29Breath of Fresh AERVale Cup02:23.4
36Maison McCulloch HospiceSDBF Charity Cup03:01.7
11Papertown PaddlersFounder's Cup02:23.8
33Team Alo - AreataIndustrial Services Cup02:07.9
14FCR Sinking FundFinancial Services Cup02:26.3
27Newcap StingraysMedia Cup02:36.7
Retail CupNA
32Team Alo - UniversalisYouth Cup02:33.0
22Glencore Ore SlavesMining Cup02:17.0
28Fear.Less.Survivors Cup02:33.1

Pledge Prize Winners & Additional Awards

Please reload this page to ensure that the most current data is displaying.

AwardDescriptionWinnerFrom Team
Joan Mantle Team Spirit AwardTeam spirit awardEastlink Easyriders
Pledge Prize: 1st Place - IndividualRespect is Burning pasta for a yearJim SpencerMaison McCulloch Hospice
Pledge Prize: 2nd Place - IndividualUltimate You, Lougheed's Flowers, Personal Training packageShelly LisiCTV Blazing Paddles
Pledge Prize: 3rd Place - IndividualDream Big BasketJim CharsleyGreater Sudbury 5-0
Pledge Prize: 4th Place - IndividualNecklace, stained glass heartMichael MartinAwesome NOSM
Pledge Prize: 5th Place - IndividualGolf package, Mr. Prime Rib certificateShelly LafantaisieBreath of Fresh AER
Team Pledge Prize: 3rd placeM&D Fries CertificatesGlencore Ore Slaves
Team Pledge Prize: 2nd placeToppers Pizza - 10 pizza couponsGreater Sudbury 5-0
Team Pledge Prize: 1st placeKarl Heyerichs Memorial Trophy & Team Dinner ($450 value)Maison McCulloch Hospice
Team Pledge Prize: 1st place Vale teamVale Pledges CupBreath of Fresh AER

Past Race Results